Nagyon Hideg Svédország

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Kontakt

Kérdés, kérés, észrevétel, tapasztalatcsere, infó: jambor.istvan@outlook.com,

Facebook: https://www.facebook.com/jambor.istvan.98

Instagram: www.instagram.com/jamboristv#

Újabb kirándulás, újabb úti cél, ezúttal apukámmal és öcsémmel, akik kijöttek meglátogatni. Jöjjön a szokásos földrajzi és történelmi bevezető, bár a finnekről azért jóval többet tudunk.

A város

Helsinki szintén a Balti-tenger partján fekszik, a Finn-öbölben, Finnország fővárosa, lakossága kicsivel meghaladja a 600 000 főt. I. Gusztáv, svéd király alapította a 16. század közepén, a rivális Tallinnal szemben, de több mint két évszázadig nem játszott szerepet a környék kereskedelmi életében. Az északi országok háborúja során, a 18. század közepétől azonban stratégiai szempontok miatt megnőtt a jelentősége, kezdetben svéd fennhatóság alá tartozott, majd elfoglalták az oroszok. 1917-ben nyerte el függetlenségét, és hihetetlen módon, a második világháborúban is sikerült azt megtartania, a várost ugyan bombázták a szovjet haderők, de nem keletkezett túl nagy kár. Érdekesség, hogy hivatalosan Helsinki két olimpiát rendezett, a XII. (1940) és a XV. (1952) nyári játékoknak is ők voltak a szervezői, de előbbi a háború miatt elmaradt. Mivel olimpiát törölni lehet, de elhalasztani nem, így a XII. sorszámú után a XIV. jött (az 1944-es londoni játékokat is törölték). Az 1952-es olimpia máig a legeredményesebb számunkra, ezt majd legközelebb részletesebben.

Városnézés

Az utazás hasonlóan a tallinnihoz, érdekes-izgalmas hajózással telt, annyi különbséggel, hogy most egy még nagyobb hajóval utazhattunk. A városban rendelkezésre álló időt ezúttal sokkal jobban ki lehetett használni, Helsinki nagyobb város mint Tallinn, rendezett és szép. Megnéztük a város jelképének számító evangélikus székesegyházat, az ortodox templomot és kisétáltunk a stadionokig. Egymás mellett áll a régi olimpiai stadion és az új aréna, ahol remélhetőleg legyőzzük őket az eb-selejtezőn. Sajnos a város erődrendszerét nem tudtuk megnézni, nem jutott rá már idő, talán majd legközelebb.

Képek

 

Az kirándulásunk ezúttal is jól sikerült szerencsére, ugyan a pesti meleg után a többiek fáztak egy kicsit, de az 1-2 fokot ki lehetett bírni még a szél ellenére is.

Legközelebb jön a bővebb beszámoló a stadionról és a Helsinki olimpiáról!

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyonhideg.blog.hu/api/trackback/id/tr375842360

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása